JKDM420
JKONGMOTOR
10 copë
| Disponueshmëria: | |
|---|---|
Përshkrimi:
Ky është një drejtues hapësinor dixhital (DM420) i implementuar me teknologji të avancuar të kontrollit të hapave. Është i lehtë për t'u përdorur dhe mund të përdoret për të drejtuar motorët hapës 2fazorë (nga madhësia Nema 8-Nema 17) pa probleme me më pak nxehtësi dhe zhurmë. Punon me tension 18 - 30 VDC dhe mund të sigurojë rrymë maksimale 2.0A. Ju mund të vendosni çelsat DIP për të marrë rrymën dhe mikrohapat që ju nevojiten.
Kontrolli mesatar i rrymës, daljet e ngasjes së rrymës sinusoidale dyfazore.
Hyrja/dalja e sinjalit të izoluar optikisht.
Kontrolli i hapit dhe drejtimit (PUL/DIR).
Me shumë hapa për lëvizje të qetë të motorit.
Inputet e izoluara optikisht.
Tensioni i hyrjes 18 - 30 VDC.
8 rezolucione të zgjidhshme me mikro hapa prej 400 -12800 përmes ndërprerësve DIP
8 cilësime të rrymës dalëse të zgjedhura prej 0.3 – 2.0A nëpërmjet ndërprerësve DIP
Funksioni i mbrojtjes së qarkut të shkurtër nga mbitensioni, nëntensioni, mbirryma, faza në fazë.
Rryma e pikut të daljes: 0,3A - 2,0A (1,4RMS)
Tensioni i hyrjes: +18VDC - 30VDC
Gazrat: Gazet e ndezshme dhe pluhurat përçues elektrik janë të ndaluara.
Ftohja: Ftohje natyrale ose ftohje e detyruar.
Mjedisi: Shmangni pluhurin, mjegullën e vajit dhe gazrat gërryes
Temperatura e ambientit: 0℃ - 65℃
Lagështia: 40% RH - 90% RH
Temperatura e funksionimit: 50℃ MAX
Temperatura e ruajtjes: -20℃ ~ 80℃
| Markë | Jkongmotor |
| Model | JKDM420 |
| Lloji i shoferit | Shofer Stepper |
| DC / AC |
DC |
| Motori i përshtatshëm | Nema 8 11 14 16 17 Hibrid Stepper Motor |
| Tensioni i hyrjes | 18 V - 30 V |
| Rryma e daljes | 0,3A - 2,0A |
| Cilësimi i nënndarjes | 8 (400 - 12800) |
| Mjedisi i ruajtjes | -20℃ - 80 ℃ |
● Kontrolli mesatar DC me dalje sinusoidale AC dyfazore
● Furnizimi me energji DC +18 ~ +30V
● Hyrja/dalja e sinjalit të izoluar optikisht
● Mbrojtje nga mbitensioni, nëntensioni, mbirryma dhe nga qarku i shkurtër fazë-fazë
● 8 hapa aktual, diapazoni i vendosshëm 0,3A ~ 2,0A
● Nënndarja 8 hapa, diapazoni 400 ~ 12800
| Kunjat | Funksionet |
| PUL | Sinjali i pulsit |
| DIR | Sinjali i drejtimit |
| KQV | Drejtimi i pulsit mundëson furnizimin me energji elektrike |
| ENA- | Aktivizo sinjalin |
| A+ | Një fazë e motorit stepper |
| A- | Një fazë e motorit stepper |
| B+ | Faza B e motorit stepper |
| B- | Faza B e motorit stepper |
| GND |
Fuqia e hyrjes DC: 0V |
| VDC | Fuqia dalëse DC : 18 ~ 30 V |
Për të drejtuar motorë të ndryshëm të shpejtësisë së rrotullimit, përdoruesit mund të vendosin rrymën e fazës dalëse të drejtuesit përmes çelsave SW1, SW2, SW3 në panelin e drejtuesit, rryma e daljes që korrespondon me çdo pozicion çelësi, rryma e daljes që korrespondon me modele të ndryshme të drejtuesit është e ndryshme, detajet shihni tabelën më poshtë:
| SW1 | SW2 | SW3 | PIKA (A) | RMS (A) |
| AKTIV |
AKTIV | AKTIV | 0.3 | 0.21 |
| FAKT | AKTIV | AKTIV | 0.5 | 0.35 |
| AKTIV |
FAKT | AKTIV | 0.7 | 0.5 |
| FAKT | FAKT | AKTIV | 1.0 | 0.71 |
| AKTIV |
AKTIV | FAKT | 1.3 | 0.92 |
| FAKT | AKTIV | FAKT | 1.6 | 1.13 |
| AKTIV |
FAKT | FAKT | 1.9 | 1.34 |
| FAKT | FAKT | FAKT | 2.0 | 1.42 |
| Hapi/Rpm |
SW5 | SW6 | SW7 |
| 400 | AKTIV | AKTIV | AKTIV |
| 800 | FAKT | AKTIV | AKTIV |
| 1600 | AKTIV | FAKT | AKTIV |
| 3200 | FAKT | FAKT | AKTIV |
| 6400 | AKTIV | AKTIV | FAKT |
| 12800 | FAKT | AKTIV | FAKT |
| 4000 | AKTIV | FAKT | FAKT |
| 8000 | FAKT | FAKT | FAKT |

1, Q: Motori nuk kthehet dhe nuk ka çift rrotullues mbajtës:
A: ① kontrolloni nëse linja e energjisë është e lidhur me tensionin e gabuar është shumë i ulët, duhet të rrisni tensionin ose të korrigjoni linjën e energjisë
② kontrolloni nëse instalimet elektrike të motorit janë të sakta, nëse nuk janë instalime elektrike të sakta. Kontrolloni nëse instalimet elektrike të motorit janë të sakta, nëse jo, korrigjoni instalimet elektrike të motorit.
③ Nëse sinjali i aktivizimit është i vlefshëm, duke rezultuar se motori nuk funksionon.
④ A është i saktë parametri i nënndarjes?
⑤ A është i saktë parametri aktual?
2Q:Motori nuk rrotullohet por ka çift rrotullues mbajtës:
Përgjigje: ① Sekuenca fazore e telave të motorit është e gabuar, duhet të ndërroni dy tela.
② Hyrja e sinjalit të pulsit është e gabuar, duhet të kontrolloni instalimet elektrike të pulsit.
3Q: Çift rrotullimi i motorit është shumë i vogël:
Përgjigje: ① Cilësimi i rrymës së fazës është shumë i vogël, duhet të vendosni rrymën e fazës që korrespondon me motorin.
② nxitimi është shumë i shpejtë, zvogëloni vlerën e nxitimit
③ bllokimi i motorit, duhet të përjashtohen problemet mekanike
④ makinë dhe mospërputhje motorike, duhet të zëvendësojë makinën e duhur
4Q: Gabim në drejtimin e motorit:
A: ① sekuenca e fazës së linjës motorike është e gabuar, duhet të ndërroni dy tela
② linja motorike ka një qark të prishur, kontrolloni dhe lidhni djathtas
5Q: Drita treguese e alarmit është e ndezur:
A: ① A është lidhur gabim tela e motorit
② Nëse ka kushte të mbitensionit dhe nëntensionit
③ Motori ose shoferi është dëmtuar
6Q:Bllokimi i nxitimit të motorit:
A: ① koha e shkurtër e nxitimit
② çift rrotullimi i motorit është shumë i vogël
③ Tension ose rrymë e ulët
© TË DREJTAT E AUTORIT 2025 CHANGZHOU JKONGMOTOR CO., LTD TË GJITHA TË DREJTAT E REZERVUARA.