JKDM420
JKONGMOTOR
10 buc
| Disponibilitate: | |
|---|---|
Descriere:
Acesta este un driver digital pas cu pas (DM420) implementat cu tehnologie avansată de control pas cu pas. Este ușor de utilizat și poate fi folosit pentru a conduce motoarele pas cu 2 faze (de la dimensiunea Nema 8-Nema 17) fără probleme, cu mai puțină căldură și zgomot. Funcționează cu o tensiune de 18 - 30 VDC și poate furniza un curent maxim de 2,0 A. Puteți seta comutatoarele DIP pentru a obține curentul și micropașii de care aveți nevoie.
Controlul curentului mediu, ieșiri de antrenare a curentului sinusoidal bifazic.
Intrare/ieșire semnal izolat optic.
Control pas și direcție (PUL/DIR).
Multi-Pași pentru o mișcare lină a motorului.
Intrări izolate optic.
Tensiune de intrare 18 - 30VDC.
8 rezoluții selectabile în micro-pas de 400 -12800 prin comutatoare DIP
8 setări de curent de ieșire selectabile de 0,3 – 2,0 A prin comutatoare DIP
Funcție de protecție la supratensiune, subtensiune, supracurent, fază la fază.
Curent de vârf de ieșire: 0,3 A - 2,0 A (1,4 RMS)
Tensiune de intrare: +18VDC - 30VDC
Gaze: sunt interzise gazele inflamabile și praful conductiv de electricitate.
Răcire: Răcire naturală sau răcire forțată.
Mediu: Evitați praful, ceața de ulei și gazele corozive
Temperatura ambientală: 0℃ - 65℃
Umiditate: 40%RH-90%RH
Temperatura de funcționare: 50℃ MAX
Temperatura de depozitare: -20℃ - 80℃
| Marca | Jkongmotor |
| Model | JKDM420 |
| Tip șofer | Driver pas cu pas |
| DC / AC |
DC |
| Motor potrivit | Nema 8 11 14 16 17 Motor pas cu pas hibrid |
| Tensiune de intrare | 18V - 30V |
| Curent de ieșire | 0,3A - 2,0A |
| Setare subdivizată | 8 (400 - 12800) |
| Mediul de stocare | -20℃ - 80℃ |
● Control mediu de curent continuu cu ieșiri sinusoidale bifazate ale convertizorului de curent alternativ
● Alimentare DC +18 ~ +30V
● Intrare/ieșire semnal izolat optic
● Protecții la supratensiune, subtensiune, supracurent și scurtcircuit fază la fază
● Curent 8 trepte, interval setat 0,3A ~ 2,0A
● Subdiviziunea 8 trepte, interval 400 ~ 12800
| Ace | Funcții |
| PUL | Semnal puls |
| DIR | Semnal de direcție |
| VCC | Direcția impulsului permite alimentarea cu energie |
| ENA- | Activare semnal |
| A+ | O fază a motorului pas cu pas |
| O- | O fază a motorului pas cu pas |
| B+ | B a motorului pas cu pas Faza |
| B- | B a motorului pas cu pas Faza |
| GND |
Intrare curent continuu: 0V |
| VDC | Putere de ieșire DC : 18 ~ 30V |
Pentru a conduce diferite motoare pas cu cuplu, utilizatorii pot seta curentul de fază de ieșire al driverului prin comutatoarele DIP SW1, SW2, SW3 de pe panoul driverului, curentul de ieșire corespunzător fiecărei poziții a comutatorului, curentul de ieșire corespunzător diferitelor modele de driver este diferit, detalii vezi tabelul de mai jos:
| SW1 | SW2 | SW3 | Vârf (A) | RMS(A) |
| PE |
PE | PE | 0.3 | 0.21 |
| OFF | PE | PE | 0.5 | 0.35 |
| PE |
OFF | PE | 0.7 | 0.5 |
| OFF | OFF | PE | 1.0 | 0.71 |
| PE |
PE | OFF | 1.3 | 0.92 |
| OFF | PE | OFF | 1.6 | 1.13 |
| PE |
OFF | OFF | 1.9 | 1.34 |
| OFF | OFF | OFF | 2.0 | 1.42 |
| Pas/Rpm |
SW5 | SW6 | SW7 |
| 400 | PE | PE | PE |
| 800 | OFF | PE | PE |
| 1600 | PE | OFF | PE |
| 3200 | OFF | OFF | PE |
| 6400 | PE | PE | OFF |
| 12800 | OFF | PE | OFF |
| 4000 | PE | OFF | OFF |
| 8000 | OFF | OFF | OFF |

1, Î: Motorul nu se rotește și nici un cuplu de menținere:
R: ① verificați dacă linia de alimentare este conectată la o tensiune greșită este prea scăzută, trebuie să creșteți tensiunea sau să corectați linia de alimentare
② verificați dacă cablarea motorului este corectă, dacă nu este corectă cablarea motorului. Verificați dacă cablajul motorului este corect, dacă nu, corectați cablajul motorului.
③ Dacă semnalul de activare este valid, rezultând că motorul nu funcționează.
④ Parametrul de subdivizare este corect?
⑤ Este parametrul curent corect?
2Q: Motorul nu se rotește, dar are un cuplu de menținere:
R: ① Secvența de fază a firelor motorului este greșită, trebuie să schimbați oricare două fire.
② Intrarea semnalului de impuls este greșită, trebuie să verificați cablarea pulsului.
3Q: Cuplul motorului este prea mic:
R: ① Setarea curentului de fază este prea mică, trebuie să setați curentul de fază corespunzător motorului.
② accelerația este prea rapidă, reduceți valoarea accelerației
③ blocarea motorului, trebuie să excludeți problemele mecanice
④ nepotrivirea unității și a motorului, trebuie să înlocuiți unitatea corespunzătoare
4Q: Eroare de direcție a motorului:
R: ① secvența fazelor liniei motorului este greșită, trebuie să schimbați oricare două fire
② linia motorului are un circuit întrerupt, verificați și conectați dreapta
5Q: Indicatorul luminos de alarmă este aprins:
R: ① Cablul motorului este conectat incorect
② Dacă există condiții de supratensiune sau subtensiune
③ Motorul sau șoferul sunt deteriorate
6Q: Blocarea accelerației motorului:
A: ① timp scurt de accelerare
② Cuplul motorului este prea mic
③ Tensiune sau curent scăzut
© COPYRIGHT 2025 CHANGZHOU JKONGMOTOR CO.,LTD TOATE DREPTURILE REZERVATE.