JK80BLS02 With Encoder
Jkongmotor
3000rpm
4 poles
80mm
48V
10 Pcs
| Availability: | |
|---|---|
Jkongmotor 48v brushless bldc dc servo motor (JK80BLS02) with 3000Rpm speed and size 80x80x98mm , 0.7N.m and 220W. For more different bldc motors requirements (such as gearbox, brake, encoder, or integrated motors), please contact us!!!
Type: 48v 80mm brushless dc servo motor
Model Name: JK80BLS02
Number of Phase: 3
Number of Poles: 4
Rated Speed: 3000Rpm
Rated Torque: 0.7N.m
Rated Power: 220W
Torque Constant: 0.127N.m/A
Insulation Class: B
Optional Parts: Gearbox, Encoder, Brake, Integrated Driver...
Frame Size: ( 80 x 80mm)
Body Length: 98mm
Shaft Diameter: 14mm
Number of Leads: 4
Leads Length: 300mm
Sensor: Hall Sensor
Encoder: 1000PPR
Weight: 2.0kg
| Bldc Motors Wires | Hall Sensor Wires | ||||||
| U | V | W | +5VDC | GND | Hu | Hv | Hw |
| Yellow | Green | Blue | Red | Black | Yello | Green | Blue |
| Vcc-Encoder Voltage (+5V) | EGND-Encoder Grand(0V) | EA-Encoder A phase input | EB-Encoder B phase input | EZ-Encoder Z phase input |
| RED | BLACK | GREEN | BLUE | YELLOW |
General Specifications | |
| Item | Specification |
| Winding type | Delt |
| Hall effect angle | 120 degree electrical angle |
| Shaft run out | 0.025mm |
| Radial play | 0.02mm@450g |
| End play | 0.08mm@450g |
| Max.radial force | 115N@20mm from the flange |
| Max. axial force | 45N |
| Insulation class | Class B |
| Dielectric Strength | 500VDC for one minute |
| Insulation Resistance | 100MΩ Min., 500VDC |
| Electrical Specification | ||
| Model | / | JK80BLS02 |
| Phase | / | 3 |
| Poles | / | 4 |
| Rated Voltage | vdc | 48 |
| Rated Speed | rpm | 3000 |
| Rated Torque | N.m | 0.7 |
| Rated Current | A | 5.5 |
| Rated Power | W | 220 |
| Torque Constant | N.m/A | 0.127 |
| Body Length | mm | 98 |
| Weight | kg | 2.0 |
| Sensor | / | Honey-well |
| Encoder | / | 1000PPR |
| Insulation Class | / | B |
| Insulation Class | / | IP30 |
| Storage Temperature | ℃ | -25~+70℃ |
| Operating Temperature | ℃ | -15~+50℃ |
| Working Humidity | RH | 85% RH or less (no condensation) ≤85% RH |
| Working Environment | / | Outdoor (no direct sunlight), no corrosive gas, no flammable gas, no oil mist, no dust |
| Altitude | m | 1000 meters or less |
Motor, Gearbox, Encoder, Brake, Integrated Driver...
Metal Pulleys
Plastic Pulley
Gear
Shaft Pin
Threaded Shaft
Panel Mount
Hollow Shaft
Threaded Shaft
Panel Mount
Single Flat
Dual Flat
Key Shaft
Cables
Flange
Shaft
Screw Rod
Outter Runner
Coreless Dc Motors
Worm Gearbox
Common Gear
Planetary Gear
Brake
Built-in Driver
Drivers
© COPYRIGHT 2025 CHANGZHOU JKONGMOTOR CO.,LTD ALL RIGHTS RESERVED.